While you’re seeking to drastically lower your bills, having a 100 {dollars} a month grocery listing could make an enormous distinction. Meals prices can add up shortly should you aren’t watching them!
$100 a month comes out to $25 per week or about $3.50 a day for a typical month. Which may sound difficult, however it’s completely doable to make that stretch for a number of meals a day should you keep away from high-cost substances.
Let’s have a look at an instance 100 {dollars} a month grocery listing and a few basic rules for affordable grocery procuring and cooking!

Ibotta is my favourite money again grocery app. With Ibotta, you may earn actual money again each time you store on-line or in-store. Download the app, select and unlock rebates you need at numerous shops. After buy, scan or {photograph} your receipt throughout the app. When your receipt is authorised, the money can be added to your account.
100 {Dollars} a Month Grocery Listing
Precise costs in your space might differ, however you may truly get numerous meals on a 100 {dollars} a month grocery listing! Let’s try the listing primarily based on common costs.
Additional studying: 10 Cheapest Places To Eat
Brown rice (5lbs for $3.50): Rice is an incredible staple meals, because it prices virtually nothing! Brown rice is rather more nutritious than its white counterpart. Use it for burrito bowls, stir-fries, and different rice dishes.
Beans (4lbs for round $5, dried): Prepare dinner up black beans so as to add to these burrito bowls, purple beans for jambalaya, white beans for a soup, and so forth. Beans are versatile substances with loads of protein and fiber.
Chickpeas (2lbs for $2.50, dried): Make your personal hummus, falafels, Buddha bowls, and roasted chickpea snacks.
Lentils (3lbs for $4, dried): Lentils are an awesome unassuming superfood stuffed with protein and fiber. Use it for lentil soup, veggie + lentil shepherd’s pie, Indian-style dal, and so forth.
Potatoes (10lbs for $5): Boil em, mash em, stick em in a stew…
Oats (3lbs for $4): If you happen to make your personal oatmeal as an alternative of shopping for instantaneous packets, you’ll take pleasure in higher dietary worth and extra bang to your buck. Prime with fruits, seeds, peanut butter, or no matter you might have available. To be tremendous frugal, you too can use these to make your own oat milk!
Flaxseed (16oz for $2.50): Add to your oatmeal, something you bake, and even smoothies for further fiber and omega 3 wholesome fat.
All-purpose flour (5lbs for $2.50): Flour is so low cost and versatile. Simply educate your self a couple of primary recipes like pancakes, fast breads, and tortillas, and also you’ll have an awesome begin to numerous completely different meals. You possibly can even use flour to make a high-protein “wheat meat” version of chicken.
Tofu (14oz for $1.50, 4 blocks for $6): You probably have an Asian grocery retailer close by, you may get all types of tofu very cheaply. It’s a lot simpler on the funds than meat for a 100 {dollars} a month grocery listing, and more healthy than most meats too. Try some easy tofu recipes right here.
Entire wheat sandwich bread (2 loaves at $1/loaf, $2): Sandwiches and toast!
Peanut butter (40oz for $2.75): Good for oatmeal, peanut butter and jelly sandwiches, pancakes, or by the spoon!
Jam ($2): Decide your favourite taste in a retailer model.
Cereal or granola ($3): Purchase a field or bag of a healthy cereal to alternate for breakfasts.
Your milk of selection ($2.50): Personally I’m going for oat, almond, or soy milk.
Pasta (5 16oz packing containers at $1 per field, $5): If you happen to make half a field at a time, you may have ten pasta meals a month in your $100 grocery funds!
Canned tomato sauce (5 8oz cans for $.50 every, $2.50): If you happen to purchase primary tomato sauce in a can, you may add your personal spices like garlic, salt, and herbs to jazz up the flavour with out paying for a flowery jarred sauce.
Veggie burgers ($3.50): A 4-pack of most veggie burgers can be round this value vary; you may eat them on a bun or chop them up for a salad topping.
Frozen greens (10 12oz luggage at $1 per bag, $10): Skip the “steam-in-bag” frozen veggies, which normally have a comfort value markup, and go for store-brand veggies like peas, broccoli, cauliflower, corn, brussels sprouts, kale, and so forth. Toss into numerous recipes you make. Frozen veggies are extra nutritious than canned!
Recent greens (funds one other $10): With some veggies, you may’t beat contemporary. You possibly can nonetheless get an honest quantity with a small funds, like a 3lb bag of onions for $2.50, 2lbs of carrots for $2, a head of lettuce for $1.50, mushrooms for $1.50, garlic bulbs for 50 cents every, and so forth.
Frozen fruits (4 luggage at $2 per bag, $8): Get a couple of completely different sorts of frozen fruits like strawberries, blueberries, mangoes, and pineapple that you need to use to make smoothies, add to oatmeal, and so forth.
Fruits aren’t as essential as veggies, however they’re filled with essential nutritional vitamins and antioxidants so it’s price together with them in your $100 a month grocery listing even when they do price a bit extra.
Recent fruits ($8): Bananas are about 50 cents per pound and a few sorts of apples are $1/pound. These are fruits that it’s higher to purchase contemporary, and you’ll snack on them as-is or add them to different meals.
$10 free funds: The whole lot on the listing thus far solely provides as much as round $90, so fill in the remainder of your 100 {dollars} a month grocery listing with something you need to fill within the gaps!
You’ll discover that the listing doesn’t embody issues like primary pantry substances or spices, since these are all issues that ought to ideally final you greater than a month.
Listed here are some pantry gadgets it’s good to maintain in inventory:
- Baking soda
- Baking powder
- Yeast
- Salt
- Garlic powder
- Onion powder
- Italian seasoning
- Some other spices you employ
- Soy sauce
- Cooking oil
Asian grocery shops are a superb place to cheaply refill on spices.
Tricks to Save Cash on Groceries
Let’s have a look at a couple of extra tricks to hold your grocery funds as low cost as doable!
- Use cash-back apps. Obtain Ibotta here, Dosh here, Drop here, and Checkout 51 here to avoid wasting on groceries.
- Purchase retailer manufacturers. Typically it’s the identical factor, with out paying further for a model identify.
- Comfort is the enemy. Normally, the simpler a meals is to make (e.g. microwave), the extra it prices per pound and the much less wholesome it’s. Purchase authentic complete meals as a lot as doable.
- Study the place your native low cost shops are. It could possibly be a world market, a reduction grocery retailer, or an ALDI. Discover and examine.
- Top off throughout gross sales. So long as you might have the house to retailer further meals, make the most of good reductions!
Prepared to move to the shop together with your 100 {dollars} a month grocery listing in hand? Subsequent, try these dirt-cheap meal ideas to get you began brainstorming recipes.
Extra from Greenback Sanity:
How To Get a Free Costco Membership
12 Ways to get free laptops For Low-Income Families and Students
5 Gas Stations That Do Cash Back
The publish $100 Dollars a Month Grocery List appeared first on Dollarsanity.